Ako sa zaočkovať
v Kysuckej nemocnici?

Rozhovor s Miroslavou Galgánkovou, anesteziologičkou a intenzivistkou OAIM Čadca,  vedúcou lekárkou vakcinačného centra Kysuckej nemocnice
 

Aký je postup pri očkovaní v Kysuckej nemocnici v Čadci?

Očkovacie centrum v Kysuckej nemocnici vakcinuje momentálne ľudí aj bez predošlej registrácie. Stačí prísť osobne do nemocnice a všetky úkony pokojne vyriešime priamo na mieste. 

Ľudia pred očkovaním podpisujú súhlas s vakcináciou a informujú zdravotníckeho pracovníka o svojom zdravotnom stave. Lekár potom skontroluje anamnestický záznam o ochoreniach a chronickej liečbe. Vždy meriame telesnú teplotu, aby sme vylúčili akútnu infekciu, ktorá je kontraindikáciou k očkovaniu. Ak má človek pochybnosti o vakcinácii, alebo sa chce niečo konkrétne opýtať lekára, môže tak urobiť priamo vo vakcinačnom centre nemocnice pred očkovaním. Následne sa pristupuje k samotnej vakcinácii. Pred aplikáciou druhej dávky sa pýtame, či sa nevyskytli po prvej dávke nežiaduce účinky a či môže byť aplikovaná druhá dávka.

Pri vstupe do očkovacieho centra ľudí organizuje personál nemocnice alebo dobrovoľní hasiči. Ak majú ľudia otázky ohľadne vakcinácie, už pri vstupe môžu povedať, že sa chcú najskôr poradiť. Personál ich nasmeruje tam, kde dostanú odpoveď na svoje otázky. 

Ako zvládli očkovanie seniori z domovov sociálnych služieb?

Zvládli to výborne, brali to ako svoju povinnosť. Bolo to v čase lockdownu, niektorí to preto brali ako sociálny zážitok. Očkovali sme s výjazdovým očkovacím tímom skoro všetky domovy sociálnych služieb v okrese Čadca a Kysucké Nové Mesto a neboli nám hlásené žiadne komplikácie. 

„Ak majú ľudia otázky ohľadne

vakcinácie, už pri vstupe môžu povedať,

že sa chcú najskôr poradiť. “

Prebiehalo očkovanie pokojne?

Občas bola nervozita vo vakcinačnom centre, ak ľudia museli dlhšie čakať. V posledných týždňoch nás navštívilo aj zopár agresívnych ľudí. Očkovať sa vraj prišli z donútenia. Upozornili sme ich, aby na nás nekričali a aby priestory nemocnice opustili. Očkovanie proti covidu je dobrovoľný a preventívny úkon v čase pandémie. Má zabezpečiť ochranu človeka pre ťažkým priebehom infekcie covidu-19 a zabezpečiť kolektívnu imunitu. Nikto do očkovania nikoho nenúti, je to jeho slobodná voľba. 

Aké mali ľudia reakcie po očkovaní?

Pred a po očkovaní boli ojedinele kolapsové stavy, väčšinou išlo o mladých ľudí. Kolaps súvisel s dehydratáciou, lačnením, čakaním. Pri druhej dávke očkovanci najčastejšie ako vedľajšie účinky udávali bolesť ruky, bolesť hlavy, zvýšenú teplotu. Závažnejšia reakcia, s ktorou sme sa v nemocnici po očkovaní stretli, bol prípad jednostranného ochrnutia tváre, ktoré by malo byť dočasné. Počas očkovania v obciach sme mali vytvorený resuscitačný tím, ktorý okrem kolapsov nič závažné riešiť nemusel.

„Očkovacie látky neobsahujú vírus,

len informáciu na vytvorenie malej časti z jeho obalu.

Z vakcinácie sa nemôžete nakaziť. “

Odporúča sa očkovanie aj ľuďom s chronickými ochoreniami?

Očkovanie je vysoko odporúčané pacientom s chronickými srdcovo-cievnymi, respiračnými, renálnymi ochoreniami, ako aj onkologickým pacientom. Pred očkovaním nie je potrebné vysadiť chronickú liečbu. Imunosupresívnu liečbu je dobré odkonzultovať s lekárom. Očkovacie látky neobsahujú vírus, len informáciu na vytvorenie malej časti z jeho obalu. Z vakcinácie sa nemôžete nakaziť. Vakcína mRNA sa využíva najmenej 20 rokov. Nie je to nič nové. Využívala sa pri infekciách inými koronavírusmi, ako bol SARS, MERS a pri liečbe niektorých nádorových ochorení.

Očkovanie sa neodporúča ľuďom, ktorí majú akútne zhoršenie chronických problémov. Po stabilizácii, teda po zlepšení zdravotného stavu sa môžu zaočkovať. Neodporúča sa pri akútnej infekcii, sprevádzanej celkovou slabosťou a horúčkou. Pokiaľ bol niekto v nedávnom čase očkovaný proti tetanu, hepatitíde, s vakcináciou proti covidu-19 treba počkať dva týždne.

Kedy sa môžu zaočkovať ľudia, ktorí prekonali COVID-19?

Pristupovať k pacientom, ktorí prekonali infekciu na COVID-19, by sa malo individuálne. Mnohí to berú tak, že majú 180 dní ochranu pred ďalšou infekciou, a v tomto čase neuvažujú o očkovaní. Nie u každého to však platí. Imunológovia radia zaočkovať sa po ťažkom priebehu po dvoch týždňoch, po ľahkom priebehu už po týždni.

Pacient by sa mal pred očkovaním cítiť zotavený. Chápem, že niekto, kto mal ťažký priebeh ochorenia, chce počkať. Pri bezpríznakovom priebehu ochorenia môžu pokojne uvažovať o vakcíne skôr. 

Veľa pacientov sa opiera o hodnotu protilátok po covidovej infekcii, je to veľmi relatívne číslo a odporúčam ľuďom, aby ho brali s rezervou. Ukázalo sa, že niekto mal bezpríznakové covidové ochorenie a má hodnotu protilátok nad 100. Ja osobne som nemala ľahký priebeh covidovej infekcie a hodnota mojich protilátok bola 1,5. Po dvoch mesiacoch od prekonania som sa dala zaočkovať. Ako lekár anesteziologicko-resuscitačného oddelenia, teda lekár v prvej línii, počítam v blízkej dobe s treťou dávkou.

„Imunológovia radia zaočkovať sa

po ťažkom priebehu po dvoch týždňoch,

po ľahkom priebehu už po týždni.“

Ako sa má človek správať po očkovaní?

Po očkovaní treba prijímať dostatok tekutín, vyhýbať sa telesnej námahe, alkoholu, nezaťažovať organizmus, aby mohol imunitný systém reagovať na podanú očkovaciu látku. Pacienti s chronickou liečbou pokračujú v užívaní svojej medikácie. Pri autoimunitných ochoreniach sa odporúča očkovanie po vysadení imunosupresív. Očkovanie počas takejto liečby môže znížiť imunitnú odpoveď. Ľudia si niekedy po očkovaním samovoľne nasadia lieky na riedenie krvi ako prevenciu proti trombózam, nie je to však potrebné.

Rozhovor vyšiel v novinách Zdravé Kysuce vytlačených 26. 8. 2021 v náklade 30.000 kusov, ktoré boli v priebehu septembra roku 2021 distribuované do domácností na Kysuciach.